Menu

     Az idei Jurassic Park Táborunk rengeteg izgalmas tevékenységet és felejthetetlen pillanatot kínált a gyerekeknek. Minden napra jutott sporttevékenység, játék, verseny, amelyeken örömmel vettek részt a gyerekek. A tábor során kiemelt figyelmet fordítottunk az egészséges táplálkozásra. Minden nap friss gyümölcsöket kínáltunk a gyerekeknek, mint görögdinnye, barack, alma, szilva, gyümölcs püré. Ezek nemcsak finomak voltak, de hozzájárultak a gyerekek egészséges fejlődéséhez és megfelelő energiaszintjük fenntartásához. 

1. nap

A tábor első napja sokszínű programokkal telt, amelyek a szórakozást és a tanulást segítették elő.

A kaput átlépve mindenki megkapta a saját beléptetőjét a parkba, amit egész héten hordtak. A nyakba akasztót Tarr Zoltán szülő felajánlásának jóvoltából kaptuk. A pólókat és a finom gyümölcsöket Farkas Jánosné igazgatóhelyettes asszonynak köszönhetjük.

Ahhoz, hogy képesek legyünk visszamenni az időben és az őshüllők lenyűgöző világába jussunk egy időalagúton keltünk át.

A napot önismereti játékokkal kezdtük, amelyek célja az volt, hogy a táborozók jobban megismerjék egymást és önmagukat. Pl Ki vagyok én? – Itt elmondták mi a kedvenc színük, állatuk, ételük, tantárgyuk illetve milyen sportot szeretnek. Majd kibővítettük azzal, hogy akinek a nevét mondtuk a többieknek el kellett tudni mondani, amiket válaszolt a feltett kérdésekre. Ezzel fejlesztettük a figyelmüket, emlékezetüket. Ezután mindenkinek elkészült a sziluett rajza, amit a rá jellemző szavakkal, rajzokkal kellett kitölteniük.

A finom tízórait rövid dinoszauruszokról szóló ismeretterjesztő filmek követték, melyek hasznos és érdekes információkkal szolgáltak, s felkeltették a táborozók érdeklődését.

A finom ebéd után a távcsövek is elkészültek, melyekkel az őshüllőket tudtuk jobban meglesni, s így elkészíteni a 3D-s dínóinkat színezéssel, ragasztással.

A kézműves foglalkozást egy kis testmozgás követte, a zumba, ahol két számra tanultunk meg mozgásos elemeket. Az uzsonna elfogyasztása után elpakoltunk és lezártuk a napot azzal, hogy megbeszéltük kinek mi tetszett, hogy érezte magát.

2. nap

A tábor második napja a régészkédéről szólt. A kis ásatási területen a csapatok fosszíliákat kerestek és emeltek ki a homokból. Nagyon élvezték a gyerekek ezt a feladatot. Utána a meg talált csontokat össze kellett illeszteni, mint az igazi kis paleontológusoknak és grafikusan is meg kellett jeleníteni az élőlényt, ahogyan a tegnapi videókban is látták. Felkerült a lapra, hogy mivel táplálkozott, milyen volt a lábnyoma, milyen eszközzel/ eszközökkel tárták fel, és milyen étlapot készítenének neki. Minden kis gyerek buzgón dolgozott a feladaton, még a könyveket is segítségül hívták. Ezután mivel sajnos borostyánt nem találtunk, hát mi készítettünk magunknak gyantába zárt fosszíliákat, melyeket borostyán medálokká változtattuk. Az üveglencsébe zárt élőlények készítésekor új technikával ismerkedtek meg. A finom ebéd után mindenki készített magának dínó mintás szövet táskát. A festés egy remek szórakozásnak bizonyult számukra és bátran alkalmazták a színkeverést, nem ilyedtek meg ha valami nem úgy sikerült, hanem tovább gondolták és átalakították. A sok ülés és a jobb emésztés érdekében zumbával és dínó olimpiával (dínó futóverseny, távolugrás, dínó etetés, triceratops befogás, dínó sétáltatás) folytattuk a délutánt odakint a szabadban. Ezek a játékok az ügyességüket éa az együttműködési készségüket fejlesztették. Egy igazán remek és tartalmas napot tudhattak maguk mögött a gyerekek.

 

3. nap

A reggeli után a közeli patakhoz tettünk sétát, amit a gyerekek nagyon élveztek. Megismerkedtek a helyi flórával és faunával, a víz útjával illetve ennek a fontosságáról is szó esett. Utunk során szalmabálákra is mászhattak, ami kihívásokat tartogatott számukra és remekül fejlesztette ügyességüket, koordinációs képességüket és segítőkészségüket.

A legnépszerűbb program a VR szemüveggel való dínó nézés volt. A gyerekek egyenként kaptak lehetőséget arra, hogy belemerüljenek a virtuális valóság világába. Ez az élmény rendkívül valósághű volt és nagy hatással volt a résztvevőkre. Míg néhányan a VR szemüveget használták, a többiek különböző játékos feladatokat oldottak meg pl. számösszekötő, számszínező, labirintus, puzzle, csipeszes árnyékkereső, sodoku, színtojás, útvonal kereső/pakoló, számok sorba rendezésé . Volt dínó kvíz, ahol a csapatok megmutathatták tudásukat illetve dínó rajzolása a patak mentén, ahol kreativitásukat használhatták és kiegészíthették rajzaikat a patak mentén gyűjtött növényekkel, ragasztópisztoly segítségével. A nap végén szabad foglalkozásra is jutott idő, ahol a fő szerepet a homokvárépítés, aszfaltrajzolás és a bokalabda (skipball) tette ki.

 

4. nap

Június 27-én lehetőségünk nyílt meglátogatni az MVM Mátra Energia Zrt.- Bükkábrány Bánya Üzemét, aminek megszervezéséért Kaló Lászlónak és igazgatóasszonynak Kalóné Papp Krisztinának tartozunk köszönettel.

A reggeli elfogyasztása után az iskola udvarán gyülekeztünk, majd izgatottan pattantunk nyeregbe, hogy megtegyük kerékpárral a bányáig tartó utat. A túra során egyszer tartottunk egy rövidke pihenőt, ahol hidratáltunk és gyönyörködtünk a környezet szépségében. A bányához megérkezve két tapasztalt vezető Szomor László és Grimon Ákos fogadtak bennünket. Tartottak számunkra egy rövid balesetvédelmi oktatást majd elindultunk, hogy megkezdjük utazásunkat a múltba, ahogy a bánya egyes szintjeire ereszkedtünk. Betekintést nyertünk abba, hogyan működik a bánya, milyen nehézgépekkel dolgoznak és technológiákat használnak, illetve milyen biztonsági előírásokat kell betartaniuk az itt dolgozóknak.  Nagyon érdekes és ámulatba ejtő volt, amikor megálltunk az MT 14-es marótárcsás kotrógépnél, ami éppen jövesztette a meddő földet. A hatalmas gép a földet a szállítószalagra dobta, ami igen hosszú útra indult. Majd a főtelepi széntetőn nézhettük meg a szén jövesztését, ahonnan egy kis emléket is hozhattak a gyerekek. A környezetvédelemre is nagy hangsúlyt fektetnek. A homokfalban partifecskék fészkeltek, és elmondták, hogy gyakran láthatóak itt szarvasok, vaddisznók, nyulak, rókák, őzek valamint sasok. Azokon a területeken, ahol már nem folyik bányászat, új erdők kezdtek nőni ezzel is hozzájárulnak a természetes élőhelyek helyreállításához. Majd a tárgyaló teremben elkölthettük az ebédünket és megtekinthettünk egy kisfilmet a bányáról. Megtudtuk, hogy őslénytani világszenzáció volt a 2007-ben megtalált mocsári ciprusfák törzse, melyek egyedisége, hogy szerves anyagként maradtak meg. Ezeket cukorszirupos eljárással konzerválták az utókornak. A fák törzseit Ipolytarnócon, Miskolc Herman Ottó Múzeumban illetve Bükkábrányban a Jó Szerencse Házban tekinthetik meg a látogatók. Megköszöntük a lehetőséget, hogy betekintést nyerhettünk ebbe a lenyűgöző és fontos iparágba, valamint külön megköszöntük Szomor Lászlónak és Grimon Ákosnak a vendéglátást és az átfogó bemutatást.

Ezután a Jó Szerencs Házban tettünk látogatást, ahol a Vándorló Bánya titkait fedezhettük fel az interaktív kiállítás révén. Itt a bányászat történetét, munkafolyamatokat, a bányászok mindennapjait ismertük meg. Milyen nehézségekkel kellett szembenézniük, hogyan fejlődött a bányászat. A VR szemüveggel pedig mi is letekinthettünk az MT 14-es marótárcsás kotrógépről a mélybe. S végül egy kis kézműves foglalkozás keretén belül minden diák elkészítette a saját ősfáját, amit haza lehetett vinni. Nagyon élvezték a foglalkozást. A nap végét egy közös fagyizással zártuk Bükkábrányban a Cherry Fagyizó és Ételbárban. Minden táborozó gyermek és felnőtt két gombóc fagylalttal hűthette le magát a nagy melegben. Azután újra nyeregbe ültünk és megkezdtük a vissza utat Mezőnyárádra. Az iskola udvarán leparkolva mindannyian egyetértettünk abban, hogy ez a kirándulás nem csak tanulságos, hanem nagyon szórakoztató is volt. Hisz közösen fedeztük fel a környék természeti és kulturális értékeit, miközben jól éreztük magunkat. Az élmények sokáig emlékezetesek maradnak a számunkra.

 

 

5. nap

A tábort záró nap a sport, egészségtudatosság és a kreativitás jegyében telt. A reggeli után zenés zumba és sportfoglalkozás rázta fel a gyerekeket. Majd a finom gyümölcsökkel teli tízórait követte az izgalmas dínó tojáskeresés az iskolai tábor területén. Az elrejtett tojások felkutatása nem volt olyan egyszerű. Az aktív friss levegőn való mozgás során megtanulták a türelem és kitartás fontosságát, a csapatszellem erősítését. A délelőtt további részében a kreativitás került előtérbe. A megtalált tojásokból kikeltett dínók segítségével árnyékképet festettek, a körvonalaik megrajzolásával. Ehhez a csapattársak segítségére volt szükség. Ezután levegőre száradó gyurmából medálokat és gyűrűket készítettek, melyek során fejlesztették kézügyességüket és kreatív gondolkodásukat. Próbáltak a múzeumban látottakhoz hasonló ékszereket készíteni maguknak és szeretteiknek. A délutánt átszőte a csapatmunka, egymás segítése, mely a gyerekek személyes fejlődését, a csapatszellem és az egy közösségé való kovácsolódást szolgálta. A nap zárásaként a szülőket is meghívtuk a kiállításra, ahol a gyerekek bemutatták a hét folyamán készített műveiket és alkotásaikat. Ezután egy közös zumba bemutatóval zártuk a napot. A vidám és energikus táncos mozgás remek lezárása volt a napnak és a tábornak. Reméljük, hogy mindenki pozitív élményekkel tért haza és örömmel emlékezik vissza a közösen eltöltött időre.

 

Bízom benne, hogy a következő évben is csatlakoznak hozzánk, és hasonló pozitív élményekkel gazdagodnak majd.

 

 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com